| Print side |

Forside | Introduktion | Politik | Aktiviteter | Idrætter | Stævner | Kalender | Kontakt | Links

 

 

Kalender

Danske og internationale handicapidrætsaktiviteter i denne og næste måned.

Forkortelse handicap
U=Udviklingshæmmede
Forkortelse mesterskab
FM=Forbundsmesterskab
DM=Danmarksmesterskab
NM=Nordisk mesterskab
EM=Europamesterskab
VM=Verdensmesterskab
PL=Paralympiske Lege

December

DatoForkortelseBeskrivelse
15  U
Udviklingshæmmede
 
Region 1 - Håndbold, Århus (Vibyhallen).

Januar

DatoForkortelseBeskrivelse
13  U
Udviklingshæmmede
 
Region 3 - Håndbold, Helsingør.
19  F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Hockey Region 1 - Floorball, Ålestrup.
19  F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Region 1 - Bowling, Viborg.
31  U
Udviklingshæmmede
 
Region 2 - Håndbold, Holstebro.

Februar

DatoForkortelseBeskrivelse
B
Blinde & svagtseende
,D
Døve-idræt
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling reg. 2 - Bowling, Grøndalcentret.
B
Blinde & svagtseende
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
3. Regionsstævne, Region Vest - Svømning, Odder, Danmark.
F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling Region 3 - Bowling, Horsens.
B
Blinde & svagtseende
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Region Øst Stævne 3 3 feb. Hørsholm - Svømning, Hørsholm.
U
Udviklingshæmmede
 
Region 3 - Håndbold, Skælskør.
23  F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Region 1 - Bowling, Viborg.

Marts

DatoForkortelseBeskrivelse
B
Blinde & svagtseende
,D
Døve-idræt
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling reg. 2 - Bowling, Næstved.
F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling Region 3 - Bowling, Odense.
U
Udviklingshæmmede
 
Region 2 - Håndbold, Skjern.
8-22  U
Udviklingshæmmede
 
Special Olympics World Summer Games 2019 - Atletik, Badminton, Boccia, Bowling, Fodbold, Golf, Gymnastik, Håndbold, Ridning, Svømning, Abu Dhabi. Link.
F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Hockey Region 1 - Floorball, Ålestrup.
23  F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Region 1 - Bowling, Viborg.
24  B
Blinde & svagtseende
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Regionsmesterskaber, Region Vest - Svømning, Horsens, Danmark.

April

DatoForkortelseBeskrivelse
B
Blinde & svagtseende
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Region Øst stævne 4 RM 6. apr. 2019 Helsingør - Svømning, Helsingør.
B
Blinde & svagtseende
,D
Døve-idræt
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling reg. 2 - Bowling, Grøndalcentret.
F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Forbundsmesterskab - Håndbold, Slangerup.
F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
Bowling Region 3 - Bowling, Vejle.
12-14  F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
FM i Hockey - Floorball, Ålestrup.
21-28  B
Blinde & svagtseende
,F
Fysisk handicappede
,U
Udviklingshæmmede
 
4th International Athletics Meeting - Atletik, Marrakech, Morocco. Download invitation.
27  U
Udviklingshæmmede
 
Landsmøde - Håndbold, Brøndby/Viborg, Danmark.
 

Forslag til kalenderen

Her kan du indsende forslag til aktiviteter der skal med på kalenderen.

Indsend forslag

Søg i kalenderen







Special Olympics Topsponsor

Det Faglige Hus

Hovedsponsorer

Jysk - Logo
Elsass - Logo
Pressalit - Logo

Genveje

Følg os på facebook